Prema podacima Obrtnog registra Ministarstva gospodarstva, u Republici Hrvatskoj u rujnu 2024. godine, broj obrta u Cehu ugostiteljstva i turizma iznosio je 11.792.  Broj obrta u navedenom cehu u odnosu na prethodni mjesec smanjio se za 2 obrta ili 0,02 %, a u odnosu na godinu ranije, broj obrta povećao se za 165 ili 1,4 %.  Udio broja obrta u Cehu ugostiteljstva i turizma u ukupnom broju obrta u Republici Hrvatskoj u rujnu 2023. godine iznosio je 10,5 %, a u rujnu 2024. godine 9,7 %. U posljednjih pet godina, najveći porast broja obrta u Cehu ugostiteljstva i turizma zabilježen je u Splitsko-dalmatinskoj županiji (58 obrta više ili 2,4 %) te u Zadarskoj županiji (47 obrta više ili 3,9 %), dok je najveći pad broja obrta u navedenom cehu zabilježen u Gradu Zagrebu (141 obrt manje ili 12,9 %) te u Primorsko-goranskoj županiji (113 obrta manje ili 8,5 %).

Unatoč pozitivnom trendu na razini Hrvatske, ugostitelji i turistički djelatnici se bore s brojnim izazovima – zakonskim promjenama poput poreza na nekretnine i povećanja davanja na turistički smještaj, ali i onim sada već kontinuiranim poput nedostatka radne snage, jednim od najvećih PDV-a u okruženju te visokim nabavnim cijenama. Sve aktualnosti u tim sektorima ključnima za očuvanje i razvoj hrvatskog turizma i hrvatskog gospodarstva bit će teme na 36. Kongresu ugostitelja 3.-5. studenoga u Opatiji u organizaciji Hrvatske obrtničke komore. U predavanjima i panel raspravama sudjelovat će predstavnici nadležnih tijela i predstavnici ugostitelja i turističkih djelatnika, tražeći rješenja za probleme struke. Već tradicionalno, povodom Kongresa sastat će se Ceh ugostitelja i turističkih djelatnika HOK-a, formulirati zahtjeve koji će svojom realizacijom unaprijediti struku i uputiti ih nadležnim tijelima, s ciljem nastavka dijaloga na dobrobit hrvatskih ugostitelja i turističkih djelatnika.

„Velik je broj izazova koji prije nisu bili aktualni, a sada uvelike diktiraju poslovanje ugostitelja. Tim više su rad našeg Ceha, a onda i ovaj tradicionalni Kongres sve važniji. Samo zajedničkim snagama možemo pronaći najbolja rješenja, kada svi ugostitelji iz svih krajeva Hrvatske i različitih uvjeta poslovanja stave glave na kup. Zato pozivam ugostitelje i turističke djelatnike da se odazovu u što većem broju i daju doprinos razvoju struke, ali i podršku nama i Kongresu. Mi smo tu zbog njih, i toga dana na Kongresu i svakog drugog, uz dužnost i obaveza da kontinuirano i angažirano zagovaramo njihove interese. Mi to činimo stalno te ćemo svakako dati sve od sebe da s nadležnima ispregovaramo realizaciju zaključaka koje donesemo povodom Kongresa“, poziva i najavljuje Hrvoje Margan, predsjednik Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika HOK-a.